Taü’de 2017 Yılı Böyle Geçti

 

______

OCAK 2017

 

JEAN MONNET Modülü INSITER'ın Resmi Web Sitesi Açıldı

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Ebru Turhan ve Yrd. Doç Dr. Wulf Reiners tarafından yönetilen ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Jean Monnet Modülü ‘INSITER-Inside the Turkey-EU Relations’ın https://insiter.tau.edu.tr/ adresli resmi web sitesi açıldı. INSITER'ın web sitesinde projenin misyonu ve vizyonu, aktiviteler ve etkinlikler, güncel yayınlar ve INSITER proje takımı hakkında sürekli güncellenen bilgiler yer almakta.

 

_________

ŞUBAT 2017

 

ERASMUS+ “GREEN4U Projesi Üniversitemiz Koordinatörlüğünde Başladı

Üniversitemiz, "Green Energy Skills for Youth“ başlıklı Erasmus+ Stratejik Ortaklık Projesine koordinatör olarak katıldı. Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ve toplam iki yıl sürmesi planlanan projenin çıktıları ve proje faaliyetleri ile gençlerin iklim değişikliği, küresel ısınma, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji gibi konulardaki farkındalıkları ve duyarlılıklarının artırılması hedeflenmekte. 

 

Alman Meclisi Parlamentolararası Dostluk Grubu TAÜ'yü Ziyaret Etti

Michelle Müntefering (SPD), Dr. Dorothee Schlegel (SPD), Dr. Andreas Nick (CDU/CSU), Ekin Deligöz (BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN),  Özcan Mutlu (BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN)  ve Azize Tank (DIE LINKE) gibi isimlerin yer aldığı grup, TAÜ yetkilileriyle istişarelerde bulunarak, Türk-Alman Üniversitesi'nin eğitim-öğretimi hakkında bilgilendirildi.

 

Hukuk Fakültesi Öğrencileri Avrupa’da

TAÜ Hukuk Fakültesi öğrencilerinden oluşan 11 kişilik bir grup, Yrd. Doç. Dr. Barış Atladı ve Arş. Görevlileri Esra Yiğit, Anıl Köroğlu ile Ömer Egeliği’nden oluşan delegasyon gözetiminde Almanya ve Fransa’da yüksek mahkemeleri ve önemli hukuk kurumlarını ziyaret etti.

 

TAÜ ve Alman Lojistik Konfederasyonu - BVL Arasında İş Birliği

Türk-Alman Üniversitesi’nde (TAÜ) Alman Lojistik Konfederasyonu BVL İstanbul Şubesi ile TAÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü koordinasyonunda ve TAÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü (TAÜ-EMK) desteğinde bir seminer gerçekleştirildi.  Seminerde BVL İstanbul Temsilcisi Sayın Altay Onur tarafından; Tedarik Zincirinde SCOR Modeli ve Finans Sektöründe Satın Alma konularında katılımcılara bilgi verildi.

______

MART

 

Yeni Rektörlük Binası Hizmete Girdi

2015 Aralık ayında inşaatına başlanarak 2016 yılının Aralık ayında tamamlanan Rektörlük ve İdari Birimler Binası, 2017 Mart ayından itibaren idari kadrolarımıza ev sahipliği yapmaya başladı.

______

NİSAN

 

Eski Federal Almanya Büyükelçisi Dr. Cuntz TAÜ'yü Ziyaret Etti

Eski Federal Almanya Büyükelçisi Dr. Cuntz misafirimiz oldu ve Yabancı Diller Yüksekokulu Binası Yeni Konferans Salonundaki ilk konuşmayı, ‘Almanya ve Türkiye – Huzursuz Bir Çevrede Birbirine Yakından Bağlı İki Ülke’ başlığıyla yaptı. 

 

TAÜ’nün Bilgisi BSH’nin Birikimi

Kuruluş felsefesinde teorik ve pratik eğitimin harmanlanıp öğrenciye verilmesini kendine amaç edinen ve Alman şirketleri başta olmak üzere, küresel ve yenilikçi şirketlerle olan iş birlikteliğini günden güne geliştiren TAÜ’de, BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin İnsan Kaynakları bir seminer verdi. Seminerde, stajını BSH bünyesinde gerçekleştiren öğrencilerin pratik becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra, BSH’nın da öğrencileri şirket bünyesindeki projelere dahil ederek verim sağladığından, bu nedenle de TAÜ ve öğrencilerinin BSH için büyük bir değer olduğundan söz edildi.

______

MAYIS

 

Özel Alman Lisesi, TAÜ’yü Ziyaret Etti

Matematik, Bilgisayar, Fen Bilimleri ve Teknoloji Koordinatörü Frau Hohaus ve Frau Grühn nezaretinde Özel Alman Lisesi'nin 50 öğrencisi Üniversitemizi ziyaret etti. Öğrenciler, Yabancı Diller Yüksekokulu Konferans Salonu'nda Mekatronik Sistemler Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Mete Budaklı‘nın 'Termodinamik 1' dersini dinledi.

 

Yılın Hukuk Projesi: Çocuk Üniversitesi

Hukuk kulüplerinin gerçekleştirdikleri projeleri daha geniş bir kitleye duyurmak ve projelerde yer alan gençleri desteklemek amacıyla Türkiye Hukuk, bu yıldan itibaren 'Yılın Hukuk Projesi Ödülü' verme kararı aldı. Prof. Dr. Yavuz ATAR, Doç. Dr. Zekeriya KÜRŞAT, Yrd. Doç. Dr. Esra ALAN AKCAN, Av. Işıl İLGİN OKTAY ve Arş. Gör. Ömer TEMEL‘den oluşan jürinin ön elemesinden geçen 7 projenin değerlendirilmesi sonucu, Yılın Hukuk Projesi Ödülü'nü 'Çocuk Üniversitesi Projesi’ ile Türk-Alman Üniversitesi Pro-Bono Hukuk Kulübü kazandı.

 

TAÜ ve Şişli Kaymakamlığıyla Daha Yeşil Bir Gelecek İçin

Üniversitemiz tarafından yönetilerek Şişli’deki gençlerle birlikte gerçekleştirilecek olan, Ulusal Ajans destekli 'Gençler için Yeşil Enerji Becerileri' (Green Energy Skills for Youth) başlıklı projenin doğa ve enerji konularında farkındalık kazandırmaya yönelik etkinliklerini gerçekleştirmek amacıyla Rektörümüz Prof. Dr. Halil AKKANAT ve Şişli Kaymakamı İdris AKBIYIK tarafından proje iş birliği protokolü imzalandı.

 

İBB Kent Orkestrası’ndan Bahar Konseri

İBB Kent Orkestrası, klasik, yerli-yabancı pop ve Türk halk müziğini içeren geniş yelpazeli repertuvarı ile Üniversitemizde konser verdi.

______

HAZİRAN

 

Bu Yıl Da Dr. Friedrich Jungheinrich Vakfı’ndan, TAÜ Mühendislik Fakültesi Öğrencilerine Burs Verildi

Jungheinrich Türkiye ve Dr. Friedrich Jungheinrich Vakfı, geçen sene olduğu gibi bu sene de TAÜ Mühendislik Fakültesi’nden iki öğrenciye üstün başarı bursu verdi.

 

Siyaset Bilimi 1. Sınıf Öğrencilerinin Almanya'ya ve Brüksel'deki AB Kurumlarına 2 Haftalık Eğitim Gezisi

Bu yaz tüm 1. yıl öğrencilerimizle yaptığımız Avrupa ve Brüksel eğitim gezimiz kapsamında, Brexit referandumunun ertesi günü Avrupa Parlamentosu'nu ziyaret ettik. 

İlk Mezunlarımızı Verdik

30 Haziran Türk-Alman Üniversitesi için çok özel bir gündü. Üniversitenin ilk öğrencileri öğrenimlerini başarıyla tamamladılar ve Türk-Alman Üniversitesindeki yaşamlarıyla vedalaştılar. Mezuniyet törenine öğrencilerimizin ailelerinin yanı sıra, Üniversiteyi kuruluşundan itibaren kurumsal olarak destekleyen ve birlikte inşa eden; Türk-Alman Üniversitesi Konsorsiyum Başkanı Prof. Dr. Rita Süssmuth, DAAD Genel Sekreteri Dr. Dorothea Rüland ve Yüksek Öğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal da katıldı.

______

TEMMUZ

 

Öğrenci Adaylarının Üniversitemize Gösterdiği İlgi Katlanarak Arttı

Türk-Alman Üniversitesi’nin bu yılki ‘Tanıtım Günleri’ öğrenci adayları ve velileri tarafından büyük ilgi gördü. Üniversite’nin yer aldığı gerek ‘Educaturk Üniversite Tercih Fuarı’ gerekse ‘İstanbul Üniversite Tercih Fuarı’ndaki stantları da ziyaretçi akınına uğradı.

Öğrenci adayları ve velilere, önce Üniversite ile ilgili genel bilgiler aktarılarak kampüsümüz tanıtıldı, daha sonra eğitim görmeyi planladıkları bölümlerle ilgili ayrıntılı bilgi verildi. Görüşmelerde, mevcut bölümlerin yanı sıra bu yıl öğrenci alımına başlanan bölümlere gösterilen yoğun ilgi dikkat çekiciydi.

 

Üç Yeni Bölümümüz Açıldı

2013 yılında üç bölümle eğitim vermeye başlayan Üniversitemiz, bu yıl eklenen ‘İktisat’, ‘Elektrik-Elektronik Mühendisliği’ ve ‘Moleküler Biyoteknoloji’ bölümleri ile lisans bölüm sayısını on bire, lisansüstü program sayısını ise sekize çıkardı.

______

AĞUSTOS

 

TAÜ Öğrencilerinin Mercedes-Benz Müzesi Ziyareti

Türk-Alman Üniversitesi'ni Destekleme Derneği'nin daveti ve organizasyonu üzerine Almanya'da staj görmekte olan TAÜ öğrencileri, Stuttgart'ta bulunan Mercedes-Benz Müzesi'ni ziyaret etti.

______

EYLÜL

 

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı, Hazırlık Okulu Dersleriyle 11 Eylül’de Başladı

Fen, Mühendislik, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler ile Kültür ve Sosyal Bilimler adları altında beş fakültesi bulunan Üniversitemizin bu yılki 466 kişilik kontenjanından 456’sı ilk tercihler sırasında doldu ve daha ikinci tercihlere geçilmeden yüzde doksan sekizi aşan bir doluluk oranının yakalandığı görüldü.  

 

Türk-Alman Şirketleriyle Partnerlik Olanaklarının Kurumsallaştırılması Yolunda Yeni Adımlar Atıldı

Üniversite Yönetimimiz, Alman Dış İşleri Bakanlığı Kültür ve İletişim Müdürü Dr. Andreas Görgen’i, Almanya İstanbul Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen’i ve Türk-Alman şirketlerinin CEO’larını ağırladı. Evsahipliğini; Rektör Prof. Dr. Halil Akkanat, Üniversite Koordinatörü Prof. Dr. İzzet Furgaç ile Uluslararası ve Akademik İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Prof. Dr. Philip Kunig’in yaptığı toplantıya, büyük Alman şirketlerinin Türkiye’deki CEO’ları; Aylin Sommersan-Coqui (Allianz), Buğra Kavuncu (BASF), Steven Young (Bosch), Norbert Klein (B/S/H), Süer Sülün (Mercedes-Benz Türk) ve Hüseyin Geliş (Siemens) de katıldı.

 

______

EKİM

 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türk-Alman Üniversitesi’ndeydi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 20 Ekim Cuma günü ziyaret ettiği Üniversitemizde ‘Türkiye ve Dünya Ekonomilerindeki Güncel Gelişmeler’ başlığı altında bir konferans verdi. Şimşek, İstanbul-Beykoz’daki kampüsümüzde gerçekleşen konuşmasına, TAÜ’de olmaktan büyük mutluluk duyduğu ve Üniversite’nin başarıya ulaşması için elinden gelen desteği vermeye devam edeceğini belirterek başladıktan sonra, küresel ekonominin kısa ve uzun vadeli sorunları hakkındaki görüşlerini paylaştı. 

 

Fakülteler Binası İşletmeye Alındı

Öğrencilerimiz, inşaatına 2016 yılının Temmuz ayında başlanan Fakülteler Binası’nda eğitim görmeye başladı.

______

KASIM

 

Robert Kolejlilere TAÜ’yü Anlattık

22 Kasım Çarşamba günü, Özel Amerikan Robert Lisesinde düzenlenen UNIFUAR-Türkiye Üniversiteleri Tanıtım Günü 2017 kapsamında, öğrenci ve velilere üniversitemizi tanıttık. 

 

AB Bakanlık Müsteşarını Ziyaret Ettik

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Selim Yenel, Türk-Alman Üniversitesi Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programı öğrencilerini 13 Kasım 2017 tarihinde AB Bakanlığı’nda kabul etti. Prof. Dr. Atila Eralp ve Yrd. Doç. Dr. Ebru Turhan tarafından düzenlenen ve INSITER Jean Monnet Modülü'nün önemli bir yapı taşı olan Türk-Alman Üniversitesi Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programının Ankara araştırma gezisine ilişkin haber, AB Bakanlığı sayfasında yayımlandı. 

 

Üniversitemizde Özel Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu’nu Ağırladık

Özel Sankt Georg Lisesi mezunu öğretim üyelerimiz ve Üniversite Koordinatörümüz Prof. Dr. İzzet Furgaç’ın da katıldığı toplantıda liselilere, lisans ve lisansüstü programlarımızla ilgili detaylı bilgi aktardık. 

 

Sanayi ile Stratejik İş Birliği Olanakları Bağlamında CEO’larla Çalıştay Zirvesi Yaptık

Türk-Alman Üniversitesi ile sanayi birlikteliğini geliştirmek üzere bir çalıştay düzenledik ve Türk-Alman şirketlerinin CEO’larıyla ikinci kez bir araya geldik.

 

Alman Devlet Bakanı Böhmer TAÜ'yü Ziyaret Etti

Alman Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer 14 Kasım’da İstanbul’a geldi. Türk-Alman Üniversitesi’ne bir ziyarette bulunan Prof. Dr. Böhmer, TAÜ yönetimi tarafından üniversitenin kuruluşu ve gelişme süreçleri hakkında bilgilendirildi.

______

ARALIK

 

İzmir’den TAKEV Üniversitemizi Ziyaret Etti

14 Aralık günü İzmir Özel TAKEV Anadolu ve Fen Lisesi'ni ağırladık ve TAÜ'nün üniversite adaylarına sunduğu ayrıcalıkları anlattık. 

TAÜ Industrie 4.0 Kulübü Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda Yer Aldı

Türk-Alman Üniversitesi Industrie 4.0 Kulübü, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda yer alarak Üniversitemizi, Industrie 4.0 Kulübünü, yaptıkları proje ve etkinlikleri tanıttı.
Öğrenciler; dünyadan ve Türkiye’den sanayicileri, öğrencileri, girişimcileri, yatırımcıları, akademisyenleri, sivil toplum kuruluşlarını, AR-GE ve bilim teknoloji merkezlerini bir araya getiren bu etkinlikte, TU Berlin ile birlikte gerçekleştirilen 'Akıllı Üniversite, Cube Factory, Lego Bus, NRK (Nöroadaptif Robot Kontrolü)' isimli projelerini anlattı.

 

Almanya’da Türk Kökenli Akademisyenlere TAÜ’yü Tanıtmaya Yönelik Toplantılar Düzenlendi

Münih, Karlsruhe, Darmstadt, Hannover ve Dortmund’da düzenlenen ve Üniversitemizin üst yönetiminin de katıldığı toplantılarda, TAÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Faruk Bağcı ve Yrd. Doç. Dr. Mete Budaklı birer sunum yaptı. Karlsruhe Başkonsolosu Nevzat Arslan ve Essen Başkonsolos Yardımcısı Ahmet Davaz’ın da yer aldığı toplantılarda, TAÜ’nün bünyesinde bulundurduğu akademisyenlere sunduğu olanaklar anlatıldı. 

 

Kampüs İnşaatında Sona Yaklaşıldı

TOKİ 1. Etap kapsamında 2016’nın Haziran ayında inşaatına başlanan; Merkezi Derslikler Binaları, Mühendislik Fakültesi Binası, Merkezi Laboratuvar Binası, Misafirhane Binası ile öğrenci kulüpleri ve bilgisayar odalarını da kapsayan Kütüphane ve Yemekhane Binası inşaatlarının 2018 yılının Eylül ayına kadar bitirilmesi planlanmakta.

 

 


Bu sayfa 7-5-2018 16:10 tarihinde güncellendi.