Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Kliniği, Türkiye’de hayvan hakları standartlarını yükseltecek şekilde perakendeciler, gıda üreticileri ve sağlayıcıları ile birlikte en geç 2025 yılına kadar %100 kafessiz sistem (cage-free) yumurtasına geçiş için çalışmalarına başladı.

Mevcut durumda Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre, Türkiye’de 100 milyonun üzerinde yumurtacı tavuk mevcut ve bunların ağırlıklı bir çoğunluğu hayvanların en doğal davranışlarını sergilemelerine dahi imkân vermeyen kafes sistemlerinde yetiştirilmekte. Kafes sistemi yumurtacılığında tavuklar kanatlarını açamaz, toprağa ayak basamaz ve rahat hareket edemezler. Tüm hayatları dosya kâğıdı büyüklüğündeki bir alanda geçer.

Cage-free sistemler bu sorunların önemli bir kısmını ortadan kaldırarak hayvanların eziyetini ciddi biçimde azaltır. Gıda sistemimizde çok büyük miktarlarda yumurta kullanıldığından tedarik zincirlerinde oldukça yüksek sayıda hayvan bu eziyeti çekmektedir. Şirketlerin 2025 yılına yönelik cage-free’ye geçiş için taahhütte bulunması, gerekli yatırımların yapılmasını ve bu sorunun kalıcı bir şekilde sona ermesini sağlayacaktır. Yurt dışındaki örnekler de bu yöndedir.

Kamuoyu çalışmaları da tüketicilerin hayvan refahını önemsediklerini ve şirketlerin bu tip reformlarda bulunmalarını desteklediklerini göstermektedir.

Hukuk kliniğimizin temasları sonucunda Aslı Börek, 2025’ten geç olmayacak şekilde %100 cage-free’ye geçeceklerini taahhüt etmiş ve bunu internet ortamında ilan etmiştir: https://www.asliborek.com/kafessiz-yumurta-projesini-destekliyoruz/

Bu sayede binlerce hayvanın refahı dramatik bir şekilde yükselecektir. Kendilerini verdikleri karardan dolayı tebrik ediyoruz.

 

Bu sayfa 22-2-2018 10:50 tarihinde güncellendi.